Vartojimo paskolos: skolinimosi klaidos ir vertingi patarimai, kaip jų išvengti

Kaip visi žinome, Finbee vartojimo paskola yra patogus būdas gauti reikiamas lėšas poreikių patenkinimui. Nesvarbu, ar planuojate kažką pirkti, ar galvojate apie tam tikrų tikslų įgyvendinimą, galimybė pasiskolinti tikrai yra naudinga, svarbu tik mokėti tinkamai ją išnaudoti. Svarbiausias dalykas prieš imant paskolą – atsakingai įvertinti savo galimybes ir nedaryti klaidų. Apie tai nepagalvojus gresia situacijos, kuomet vartojimo paskola taps našta ir sukels papildomų finansinių nepatogumų. Šiame straipsnyje trumpai apžvelgsime dažniausiai žmonių daromas klaidas ir pateiksime patarimus, kaip pasiskolinti maksimaliai naudingai iš Finbee!

Visų pirma – įvertinkite poreikių būtinumą

Nors pasiskolinti ir kažką įsigyti yra patogu, tačiau pirmiausia reikia įvertinti, ar tas poreikis tikrai svarbus. Kada kalbame apie medicinines išlaidas, namų ar automobilio remontą arba pastarojo įsigijimą, ko gero, sunku būtų rasti svarbias priežastis, kodėl tai reikėtų atidėlioti. Tačiau, jeigu nesate visu šimtu procentų įsitikinę, kad ta vartojimo paskola – būtina gyvenimo komfortui užtikrinti, reikėtų stabtelėti ir neskubėti skolintis.

Antrasis dalykas, į kurį reikia kreipti dėmesį – pajamų tvarumas

Galbūt nežinote, kad Lietuvos bankas yra įpareigojęs visus oficialius kreditorius (bankus, kredito unijas ir kredito bendroves) skolinti vadovaujantis taisyklėmis, aprašytomis Atsakingo skolinimo nuostatuose ir vartojimo kreditų teikimo gairėse. Juose aiškiai parašyta, kad bet kuri vartojimo paskola internetu, ar kitais būdais išduota fiziniam asmeniui, negali jo arba jos pastatyti į sudėtingą padėtį. Tam, kad to neatsitiktų, yra numatyti net keli saugikliai, įrodantys kredito bendrovei, kad asmuo yra ir bus mokus, todėl paskolinti galima.

Jūs, kaip paskolos ėmėjas, turite užtikrinti, kad gaunate tvarias (pastovias ir pernelyg nesvyruojančio dydžio) pajamas bent 4 mėnesius. Taip pat būtina sąlyga yra ir tokia, kad jūsų imamos paskolos ir kitų įsipareigojimų (jeigu tokių yra) mėnesio įmokų suma negali viršyti 40% to, ką gaunate „į rankas“.
Pavyzdys:

  • Tarkime, uždirbate 1000€ į rankas;
  • nusprendėte imti 5000€ paskolą 11 mėnesių laikotarpiui;
  • apskaičiuota mėnesio įmoka – 500€;
  • paskola nesuteikiama, nes įmoka sudaro 50% grynųjų mėnesio pajamų (turi būti <40%);
  • norint gauti 5000€, reikia mažinti norimą sumą arba ilginti grąžinimo laikotarpį, kad mažėtų mėnesio įmoka. 

Klaidinga neieškoti geriausių pasiūlymų

Daug vartotojų sau daro meškos paslaugą eidami paskolos prašyti į sau artimiausią banką ar kredito įstaigą ir neieškodami geriausių pasiūlymų. Net vieno procentinio punkto skirtumas gali padėti sutaupyti dešimtis, šimtus ar net tūkstančius eurų. Dėl šios priežasties tikrai verta panaršyti internetą ir pažiūrėti, kur vartojimo paskola namams, automobiliui, atostogoms, medicininėms išlaidoms ar kitiems tikslams bus suteikiama geriausiomis sąlygomis.

Tiesa, svarbu ne tik palūkanų norma. Didelę naudą vartotojams suteikia ir įvairios papildomos sąlygos, pavyzdžiui, atidėtas įmokų mokėjimas, galimybė pasiimti įmokų atostogas, mažesni administravimo mokesčiai, konsultacijos, kiti priedai. 

Didelė klaida – neskaityti sutarties sąlygų

Visgi turbūt didžiausia ir skaudžiausiai per piniginę vėliau galinti kirsti klaida – neatidus ir paviršutiniškas požiūris į paskolos teikimo sutartį. Žmonės taip skuba gauti lėšas, kad net neskaito to, dėl ko įsipareigoja. Pavyzdžiui, reikėtų žinoti, kad norint paskolą grąžinti anksčiau nei numatytas galutinis grąžinimo terminas (pvz., likus didelei sumai arba daugiau nei 12 mėn. laikotarpiui iki galutinės įmokos) tikriausiai reikės sumokėti kredito įstaigai kompensaciją. Na, o akį traukti turėtų ne tik palūkanų norma, bet ir BVKKMN (bendra vartojimo kredito kainos metinė norma). Šis rodmuo tiksliau atspindi paskolos kainą, nes į jos skaičiavimą įtraukiamos ir palūkanos, ir kiti mokesčiai. 

Na ir paskutinis patarimas – vartojimo paskolos skaičiuoklė internete. Nepamirškite, kad jos, ko gero, nerodys tikslių duomenų. Ten rodomi skaičiai – visiškai preliminarūs ir po individualaus mokumo vertinimo gali gerokai pasikeisti.