Kokia pirma mintis aplanko išgirdus frazę „laboratorijoje užauginti deimantai“? Nors pastarąjį dešimtmetį taip vadinamų dirbtinių deimantų populiarumas augo ir supratimas apie juos plėtėsi, tačiau tai vis dar kontraversiška tema.
Požiūris į laboratorijoje užaugintus deimantus yra labai platus ir įvairus. Kai kuriems žmonėms laboratoriniai deimantai yra etiškas pasirinkimas, nes jie yra pigesni ir gamyba mažiau žalinga aplinkai nei natūralių deimantų. Kiti žmonės laiko laboratorijoje užaugintus deimantus ne autentiškais, ir mano, kad natūralūs deimantai yra unikali ir vertinga gamtos dovana. Tarp neigiamų argumentų vyrauja mintis, jog laboratorijoje užauginti deimantai nėra tiek vertingi kiek natūralūs deimantai.
Tikrieji deimantai yra gamtiniai, jie susidaro per milijonus metų įtempto spaudimo ir karščio. Jie yra susiformavę išskirtiniu būdu ir randami požeminiuose karjeruose. Tuo tarpu užauginti laboratorijoje yra laikomi „sintetiniais“, jie sukurti naudojant chemines reakcijas ir technologijas. Lab-deimantai identiški natūraliems deimantams, tačiau jie yra pigesni ir jų gamyba yra mažiau žalinga aplinkai.
Svarbu, pabrėžti, jog laboratorijoje užauginti deimantai nėra „padirbti“. Deimantai kuriami naudojant tokias pat savybes ir išvaizdą išgaunantį procesą, koks vyksta ir natūraliai formuojantis deimantams.
Kalbant apie laboratorijoje užaugintus deimantus bei natūralius deimantus, iškyla dvi temos kryptys – ekologija ir kaina. Tai ir du esminiai lab-deimantų privalumai. Kaina atrodytų savaime suprantama, tačiau kuo dirbtiniai deimantai susiję su ekologija ir kodėl specialistai teigia, jog jie yra švarios ir tvarios ateities siekiančio žmogaus pasirinkimas?
Ekologija ir laboratorijoje užauginti deimantai
Pirkti laboratorijoje užaugintą deimantą yra mažiau žalinga aplinkai nei pirkti natūralų deimantą. Tam yra keletas svarbių priežasčių:
- Gamybos poveikis. Natūralių deimantų gavybos procesas yra gana žalingas aplinkai. Tai reiškia, kad siekiant įrengti kasyklas gali būti kertami miškai, naikinama flora ir fauna, griaunami vietinių žmonių namai. Tuo tarpu laboratorijoje užauginti deimantai gaminami naudojant chemines reakcijas, todėl jų gamyba yra mažiau žalinga aplinkai. Arba kitaip – jų gamybai nereikia nieko griauti.
- Energetinis poveikis. Natūralių deimantų kasimas yra daug energijos reikalaujantis, intensyvus procesas, reikalaujantis didelio kiekio elektros energijos ir kuro. Laboratorijoje užauginti deimantai gaminami naudojant mažiau energijos.
- Socialinis poveikis. Natūralių deimantų kasyklos dažnai yra vargingose vietovėse, todėl jų kasimas gali pakenkti vietos gyventojų gyvenimo kokybei ir teisėms. Laboratorijoje užauginti deimantai gaminami naudojant modernias technologijas ir aukštus darbo standartus, todėl jie nesukelia socialinių problemų aplinkiniams gyventojams ar laboratorijos darbuotojams.
- Aplinkosaugos poveikis. Natūralių deimantų kasyklos gali užteršti vandenį ir dirvožemį, taip pat pakenkti vietos gyvūnijai. Laboratorijoje užauginti deimantai gaminami naudojant mažiau žalingus metodus, todėl jie nesukelia tiek daug aplinkosaugos problemų.
Dėl ekologinių ir socialinių problemų, susijusių su natūralių deimantų kasyba, laboratorijoje užauginti deimantai gali būti laikomi labiau etišku pasirinkimu. Tuo labiau, jog laboratorijoje užauginti deimantai yra praktiškai identiški natūraliems deimantams, tačiau pigesni.