Proteinas: žala organizmui ar nauda?

Dauguma vyrų svajoja turėti gražiai ištreniruotą kūną – ryškų pilvo presą, didesnį bicepsą ar „V“ formos sudėjimą nuo torso iki pečių. Norint viso to, tenka netik daug dirbti sporto salėje, bet ir tinkamai susibalansuoti mitybą. Tačiau dažniausiai koją kiša maitinimosi klaidos, ypač baltymų stoka. Daugumoje mokslinių ir sporto straipsnių yra nurodyta jų dienos norma vienam kūno kilogramui – 2 arba 3 gramai.  Tai nemažas kiekis, todėl daugumai sportuojančių tai tampa didžiuliu galvos skausmu. Laimei, yra proteino produktai, kurie gali lengvai užpildyti mityboje susidariusias kliūtis. Vos dviem porcijomis galite pakelti suvartojamą proteinų kiekį aukščiau minimalios normos ribų. Tačiau ne vienam sportuojančiam iškyla klausimas, kaip proteinas veikia ir ar jis gali pakenkti sveikatai?

Visų pirma, proteino produktų poveikis nuo įprasto baltyminio maisto visiškai nesiskiria. Abu yra suskaidomi iki amino rūgščių darinių, kurie vėliau patenka į kraujotaką ir yra transportuojami link pažeistų raumeninių audinių. Esminis skirtumas – tik įsisavinimo greityje. Gaunami baltymai su maistu yra skaidomi lėčiau, lyginant su proteinu, kuris suskaidomas į amino rūgštis daug greičiau. Taip pat, kokteiliai pasižymi didesne biologine verte, pavyzdžiui išrūgos. Būtent dėl šios priežasties, proteino kokteiliai tapo labai populiarūs. Be to, su laiku jie imti gaminti beprotiškai skanūs, o porcijos kaina niekuo nesiskiria nuo lėkštėje esančio baltyminio maisto. Taip pat, proteino kokteiliai yra greitai paruošiami, o tai padeda sutaupyti laiko.

Sveikatai – jokio kenksmingumo. Sporto salėje tenka girdėti daug kvailų pasisakymų apie tai, kaip neva proteinas kenkia, galite palikti nevaisingi, o nustojus sportuoti raumenys pavirs į lašinius. Iš tiesų, visą tai girdėti yra labai juokinga. Kaip galima kalbėti, nežinant faktų? Pagrindinė problema, kad dauguma asmenų proteiną prilygina net steroidams, nors tai visiška netiesa. Kaip baltymas gali būti juo? Jei tai būtų tiesa, tada sporte būtų seniai uždrausta vartoti ne tik juos, bet ir baltyminį maistą, kad atletai praeitų dopingo testus.  Kaip ir aukščiau minėjome, proteinas tai paprasčiausi baltymų šaltiniai, dažniausiai išgauti iš išrūgų, kiaušinio albumino, jautienos ir kt. Kenksmingumas sveikatai galimas tik perdozavimo atveju, jei tarkime gertumėte 5-10 kart didesnėmis dozėmis, nei nurodyta suvartoti per parą. Tačiau lygiai taip pat pakenktų net ir baltyminis maistas, vartojant beproto dideliais kiekiais, tad perdozuoti šia maistine medžiaga  nevalia. Vartojant per daug baltymų, organizme išsiskiria per daug amonijako, kurio perteklius labai sunkiai pasišalina ir gali imti nuodyti organizmą.