Skaitome maisto produktų etiketes, detaliai analizuojame pašalinius vaistų poveikius, bet dažnai pamirštame apie kosmetikos pasisavinimą per odą. Būdama didžiausiu žmogaus organu, oda per poras pasisavina viską, ką ant jos tepame – net ir aliuminio druskas, kurių yra kone kiekviename sintetiniame antiperspirante. Ar nuo prakaito apsaugančios priemonės gali būti kenksmingos ir kaip natūralus dezodorantas gali išspręsti problemą?
Dezodorantas ir antiperspirantas: kuo jie skiriasi?
Nors stovi toje pačioje lentynoje, dezodorantai ir antiperspirantai nėra tapatūs. Anaiptol, skiriasi ir jų veikimas, ir paskirtis.
Antiperspirantai naudojami norint užkirsti kelią prakaitavimui. Būtent todėl jie veikia blokuodami prakaito liaukų poras. Pagrindinė veiklioji antiperspirantų medžiaga – aliuminio druskos – prakaito liaukos latake suformuoja blokadą, kuri veikia kaip kamštis. Užkimšdamas prakaito liaukas, šis „kamštis“ neleidžia sekretui patekti ant odos paviršiaus, todėl antiperspirantu patepta oda nustoja prakaituoti.
Gydytojai antiperspirantų atžvilgiu yra gana skeptiški. Pirmiausia, prakaitavimas atlieka vėdinimo ir temperatūros reguliavimo funkcijas, todėl sutrikdžius natūralų prakaitavimo procesą galima pakenkti endokrininei sistemai. Tyrimai rodo ir aliuminio druskų kenksmingumą: jos ne tik kaupiasi organizme, gali sutrikdyti hormonų veiklą, bet ir gali sukelti uždegimą ar limfmazgių tinimą.
Dėl šių priežasčių dažnai rekomenduojama rinktis antiperspiranto alternatyvą – dezodorantą. Tiek sintetinis, tiek natūralus dezodorantas veikia kovodamas su prakaito kvapu, ne pačiu prakaitavimu. Nors prakaitas yra bekvapis, nemalonų kvapą sukuria sąlytis su ant odos esančiomis bakterijomis. Kaip tik jas dezodorantas ir naikina. Visgi tam pasitelkiami sintetiniai antiseptiniai ingredientai (triklozanas, natrio chloridas, natrio stereatas ar stereilo alkoholis) nėra visai šventi. Dažnai sutinkami buities valymo priemonėse bei sintetinėje kosmetikoje, jie taip pat gali dirginti odą, kimšti poras ar sukelti endokrininės sistemos negalavimus.

Natūralus dezodorantas pažastims – organizmui palanki išeitis
Ne visi dezodorantai yra blogis. Norint išvengti nemalonaus prakaito kvapo, bet neteršti organizmo sintetiniais ingredientais, išeitis yra natūralus dezodorantas.
Natūralių dezodorantų pagrindą įprastai sudaro natūralūs bakterijų dauginimąsi stabdantys ingredientai:
· Maistinė soda, marantos milteliai arba krakmolai sugeria prakaito sekretą;
· Kokosų arba arbatmedžių aliejai kovoja su bakterijomis;
· Eteriniai aliejai kuria malonų kvapą.
Pavyzdžiui, lietuviškas natūralus dezodorantas pažastims „Uoga Uoga“ yra pagamintas iš manijokų krakmolo, maistinės sodos ir gausybės eterinių aliejų. Kol manijokų krakmolas sugeria prakaito sekretą, maistinė soda dezinfekuoja ir veikia antibakteriškai. Galiausiai, natūralus dezodorantas nuo prakaito kvapo apsaugo maloniai kvepėdamas citrusų ir mėtų eteriniai aliejais.
Natūralus dezodorantas – nuo prakaito kvapo, bet ne prakaitavimo
Prieš pradedant naudoti natūralų dezodorantą reikėtų nepamiršti, jog šis veikia kitaip negu antiperspirantas. Būtent todėl dažnai susiduriama su nuomone, jog yra neveiksmingas.
Naudojant antiperspirantą su aliuminio druskomis, oda pripranta prie „kamščio“ efekto. Tai reiškia, jog nustojus naudoti antiperspirantą jai prireikia kiek daugiau laiko išsivalyti, o tai gali pasireikšti kiek intensyvesniu, nei įprasta, kvapu. Odos porų išsivalymas, kuomet iš organizmo pasišalina ir aliuminio druskų likučiai, ir ilgai kaupęsis prakaitas, užtrunka nuo 2 iki 4 savaičių. Tuomet natūralus dezodorantas yra galutinai pasiruošęs atlikti savo misiją – apsaugoti nuo bet kokio nemalonaus kvapo.