Nors šampūnas yra nepamainomas mūsų rutinos palydovas jau daugiau nei 50 metų, pastarąjį dešimtmetį vis dažniau prabylama apie sintetinių šampūnų žalą. Radikaliausi tokių idėjų atstovai netgi sukūrė „no ‘poo“ (liet. „be šampūno“, trumpinys iš angl. k. „no shampoo“) bendruomenę – ši teigia, jog tradicinis šampūnas galvos plovimui yra visiškai nereikalingas ir gali būti pakeičiamas valgomąja soda arba šarminiu muilu. Tik ar iš tikrųjų šampūnas gali būti pakeistas buitinėmis priemonės? O gal geriau rinktis natūralios sudėties laboratorijoje sukurtą šampūną?
Ar šampūnas išvis gali būti kenksmingas?
Viena dažniausių šampūno atsisakymo priežasčių – galvos odos dirginimas, sausinimas ir dėl to kylantis dažnesnis plaukų riebalavimasis. Visas šias pasekmes sukelia sintetinė tradicinių šampūnų sudėtis, kartais laikoma netgi kenksminga.
Didžiųjų prekybos centrų lentynose sutinkamų sintetinių šampūnų pagrindą dažniausiai sudaro trys ingredientai: vanduo, jį tirštinanti druska ir natrio laurilsulfatas, žymimas trumpiniu SLS. Būtent pastarasis yra atsakingas už odos dirginimą ir plaukų sausinimą.
SLS – tai putojimui sukurtas sintetinis ingredientas, naudojamas muiluose, šampūnuose, dušo priemonėse ir kitoje kosmetikoje. Be to kad puikiai išplauna plaukus, drėkinantis ar atkuriamasis šampūnas su SLS gerokai persistengia – pašalina per daug natūralaus odos sebumo, taip dirgindamas odą. Ši, bandydama atkurti natūralų balansą, dažniausiai išskiria dar daugiau sebumo, todėl plaukai ima greičiau riebaluotis. Galiausiai, patys kuriame pasaką be galo – kuo dažniau plaunami plaukai, tuo labiau sudirginama oda ir tuo labiau riebaluojasi jų šaknys.
Natūralus šampūnas – alternatyva vertinantiems natūralumą
Nors galvos plovimas valgomąja soda ar šarminiu muilu gali skambėti kaip patrauklus pasiūlymas, kuriame tikrai nėra SLS ir kitų sintetinių junginių, specialistai rekomenduoja tokiais eksperimentais neužsiimti. Šios priemonės gali gerokai sutrikdyti odos pH balansą: kol mūsų galvos odos rūgštingumo vertė dažniausiai svyruoja apie 5,5, valgomoji soda bei šarminis muilas pasižymi nuo 9 iki 9.5 svyruojančia pH verte. Sutrikdytas galvos odos pH balansas dažniausiai reiškia ir kitus nemalonumus – niežulį, dirginimą, o galiausiai lūžinėjančius, skeldėjančius ir plonėjančius plaukus.
Vietoje buitinių produktų geriau rinktis natūralios sudėties šampūnus be SLS, silikono ir kitų sintetinių elementų. Tokie yra ir lietuviški „Uoga Uoga“ šampūnai. Pavyzdžiui, drėkinantis šampūnas normaliems plaukams yra pagamintas ne tik iš augalinės kilmės laboratorijoje sintetinamų ingredientų, bet ir yra praturtintas juodųjų serbentų ir beržų pumpurų ekstraktais. Šie ingredientai padeda plaukams kaupti reikalingas maistines medžiagas ir valo galvos odą. Tuo tarpu šampūnas riebiems plaukams puikiai kovoja ir su į riebalavimąsi linkusiais plaukais – praturtintas baltuoju moliu, bruknių ir rozmarinų ekstraktais, šis šampūnas padeda švelniai išvalyti plaukus, netrikdydamas odos balanso.