Kokias grėsmes sukelia kompiuteriniai virusai?

Nesvarbu, ar naudojate „Windows“, „Apple“ ar „Linux“ kompiuterį, stalinį, nešiojamąjį kompiuterį, išmanųjį telefoną ar planšetinį kompiuterį, esate pažeidžiami nuolat besivystančių kompiuterių virusų ir kitų kenkėjiškų programų kibernetinių grėsmių. Tad, grėsmės neišvengiamos. Pirmas žingsnis siekiant apsaugoti save ir savo duomenis – suprasti, su kuo susiduriate. Pateikiame pagrindinių kenkėjiškų programų tipų, šiandien dažniausiai pasitaikančių kompiuterių virusų ir galimo jų poveikio apžvalgą.

Terminas „kenkėjiška programa“ – kenkėjiškų programų ir programinės įrangos derinys – dabar vartojamas apibūdinti bet kokią kenkėjišką kompiuterio programą kompiuteryje arba mobiliajame įrenginyje. Šios programos yra įdiegiamos be vartotojų sutikimo ir gali sukelti daugybę nemalonių padarinių, įskaitant kompiuterio našumo sutrikimą, jūsų sistemoje asmens tapatybę identifikuojančios informacijos ir neskelbtinų duomenų išgavimą, duomenų ištrynimą ar šifravimą ar net įrenginio užgrobimo ar kompiuterio valdomas operacijas. Įsilaužėliai nuolat kuria vis sudėtingesnius būdus, kaip įsiskverbti į vartotojų sistemas. Kaip žaidimas „išmušk kurmį“, kai tik viena grėsmė neutralizuojama, atsiranda pakaitalas ir nauja grėsmė jūsų išmaniąjam įrenginiui.

Kompiuteriniai virusai

Kas yra kompiuterinis virusas? Kompiuteriniai virusai yra kenkėjiškų programų rūšis, kuri užsitarnavo savo vardą dėl to, kaip jie plinta „užkrėsdami“ kitus diske ar kompiuteryje esančius failus. Virusai išplinta į kitus diskinius įrenginius, kai užkrėsti failai gaunami atsisiunčiant iš svetainių, el. pašto priedų, bendrinamų diskų arba failuose fizinėse laikmenose, pvz., USB atmintinėse arba – pirmosiomis dienomis – diskeliuose.

Nacionalinio standartų ir technologijų instituto (NIST) duomenimis, pirmasis kompiuterinis virusas, įkrovos sektoriaus virusas, vadinamas „Smegenys“, buvo sukurtas 1986 m. Pavargę nuo klientų, piratuojančių programinę įrangą iš savo parduotuvės, du broliai teigia, kad sukūrė virusą, jog užkrėstų programinės įrangos vagių diskelių įkrovos sektorių. Virusas plinta per užkrėstas piratinės programinės įrangos kopijas, peršokdamas iš užkrėsto diskelio į kompiuterio standųjį diską, kai programa buvo paleidžiama arba įkeliama į naują įrenginį.