Norint, kad dantys ir dantenos būtų sveiki, būtina gera burnos higiena. Tai susiję su įpročiais, tokiais kaip dantų valymas du kartus per dieną ir reguliarus dantų tikrinimas. Tačiau burnos sveikata yra ne tik burnos ir dantenų ligos. Tyrimai parodė, kad yra ryšys tarp žmogaus burnos sveikatos ir bendros jo sveikatos bei savijautos. Ekspertai mano, kad burnos ertmės sveikatos problemos yra pasaulinė problema. Negydant dantų ėduonies ar nesprendžiant dantenų problemų, ligos gali sukelti skausmą, pasitikėjimo savimi trūkumą ir dantų netekimą. O tai atitinkamai gali lemti nepakankamą mitybą, kalbos problemas ir kitus iššūkius žmogaus darbe, mokykloje ar asmeniniame gyvenime. Žmonės gali išvengti su dantimis susijusių problemų tinkamai prižiūrėdami dantis tiek namuose, tiek odontologo kabinete.
Dantis valykite reguliariai
Daugelis žmonių žino, kad dantų valymas du kartus per dieną yra viena iš svarbiausių apnašų ir bakterijų pašalinimo ir dantų švarumo praktikų. Tačiau valymas gali būti veiksmingas tik tuo atveju, jei žmonės naudoja teisingą techniką. Žmonės turėtų valytis mažais sukamaisiais judesiais, rūpindamiesi kiekvieno danties priekiu, galu ir viršumi. Šis procesas trunka nuo 2 iki 3 minučių. Žmonės turėtų vengti judinti dantų šepetėlį pirmyn ir atgal. Per stipriai valydami dantis arba naudodami kietų šerių šepetėlį, galite pažeisti dantų emalį ir dantenas. Tai gali sukelti dantų jautrumą, nuolatinį dantų apsauginio emalio pažeidimą ir dantenų eroziją. Odontologas rekomenduoja naudoti dantų šepetėlį su minkštais šereliais. Taip pat turėtumėte keisti dantų šepetėlį kas 3 mėnesius arba kai šerelių galiukai pradeda atrodyti išsipešioję.
Valykite tarpdančius kartą per dieną
Tarpdančių siūlai gali pašalinti apnašas ir bakterijas tarp dantų, kur dantų šepetėlis negali pasiekti. Tai taip pat gali padėti išvengti nemalonaus burnos kvapo, nes pašalina šiukšles ir maistą, kuris įstrigo tarp dantų. Dauguma dantų sveikatos specialistų rekomenduoja švelniai nuspausti siūlus iki pat dantenų linijos ir siūlu apsikabinus danties šonus, pajudinti siūlą aukštyn ir žemyn.
Reguliariai lankykitės pas odontologą
Ekspertai rekomenduoja žmonėms apsilankyti pas odontologą ir burnos higienistą kas 6 mėnesius. Įprastinės dantų apžiūros metu higienistas išvalys dantis ir pašalins apnašas bei sukietėjusius dantų akmenis. Odontologas patikrins, ar nėra regimų ertmių, dantenų ligų, burnos vėžio ir kitų burnos ertmės problemų. Jei kyla įtarimų, odontologas gali padaryti burnos rentgeno nuotrauką.
Turėtumėte pasikalbėti su savo odontologu, kaip dažnai jums reikia pasitikrinti. Atsakymas gali skirtis priklausomai nuo sveikatos istorijos, amžiaus ir bendros dantų sveikatos. Tačiau kiekvienas, pastebėjęs burnos pokyčius, turėtų apsilankyti pas odontologą nedelsiant.
Nerūkykite
Rūkymas kenkia organizmo imuninei sistemai, todėl organizmui sunku išgydyti audinius, įskaitant esančius burnoje. Rūkymas įvardijamas kaip dantenų ligų rizikos veiksnys, o rūkantys žmonės po dantų procedūrų gali išgydyti lėčiau. Rūkymas taip pat turi įtakos burnos išvaizdai, dėl to gelsta dantys ir liežuvis, o taip pat rūkymas lemia blogą burnos kvapą.
Naudokite dantų skalavimo skystį
Tam tikri burnos skalavimo skysčiai gali būti naudingi burnos sveikatai. Pavyzdžiui, burnos skalavimo skystis, kuriame yra chlorheksidino, antibakterinio ingrediento, padeda kontroliuoti apnašas ir dantenų uždegimą. Burnos skalavimo skysčiai su tam tikrais eteriniais aliejais taip pat yra veiksmingi.
Jūsų odontologas gali rekomenduoti, kuris yra geriausias burnos skalavimo skystis, atsižvelgiant į jūsų individualius poreikius. Burnos skalavimo skystis negali pakeisti dantų valymo ir valymo siūlais, tačiau jis gali papildyti šias praktikas. Burnos skalavimo skysčiai, kurie gali padėti dėl nemalonaus burnos kvapo.