Šiandien paspirtukai yra populiarūs ne tik tarp vaikų, bet ir tarp suaugusiųjų. Žmonės juos pamėgo dėl lengvumo, kompaktiškumo ir lengvo transportavimo. Paspirtukai yra ypač vertinami didmiestyje gyvenančių ir dirbančių žmonių, nes su jais galima greitai ir be jokių papildomų išlaidų pasiekti reikiamą vietą, o be to paspirtukai yra pigesni nei dviračiai. Taigi, ar sunku išmokti valdyti šią transporto priemonę?
Paspirtuku galima pradėti važiuoti gana ankstyvame amžiuje. Išlaikyti pusiausvyrą ant paspirtuko nėra sunku. Kadangi jie sveria nedaug, pradėti važiuoti yra lengva, o valdyti – nesunku. Tačiau naujokui, pradedančiam važiuoti paspirtuku, reikėtų atsižvelgti į keletą dalykų.
Kaip išmokti važiuoti paspirtuku?
- Visų pirma reikėtų pasirūpinti apsaugine įranga: šalmą, alkūnių ir kelių apsaugas, pirštines, avėti uždarus batus.
- Pradėjus važiuoti paspirtuku svarbu išmokti važiuoti į kalną ir nuokalnę. Tai padės išmokti lengvai valdyti paspirtuką ir išlaikyti pusiausvyrą, nes važiuojant į kalną reikia pasilenkti į priekį, o nuo kalno – atgal. Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį, kad paspirtukai su didesniais ratais yra greitesni, o su mažesniais – lengviau valdomi.
- Toliau reikia lavinti tokius įgūdžius kaip rankinio ir kojinio stabdžio naudojimas, staigūs posūkiai, padėties išlaikymas važiuojant įvairia kelio danga.
- Važiuojant paspirtuku rankos per alkūnes visada turi būti šiek tiek sulenktos, kad nelaimės atveju būtų mažesnė traumų rizika.
- Paspirtuko platformos dydis turėtų būti toks, kad ant jo vietos užtektų abejoms kojoms ir būtų patogu važiuoti bei išlaikyti pusiausvyrą. Kojos važiuojant dėl didesnio stabilumo taip pat turėtų būti šiek tiek sulenktos per kelius.
- Pagrindinė važiavimo paspirtuku technika – atsistūmimas nuo žemės viena koja ir vairo balansavimas rankomis.
- Įgūdžius su paspirtuku geriausia yra lavinti ramioje vietoje, kur eismas nėra intensyvus, bet yra įvairi kelio danga. Išmokus važiavimo su paspirtuku pagrindų, kitas žingsnis – aerodinaminės laikysenos lavinimas (rankos laikomos viena arčiau kitos, horizontali nugara, į priekį pasviręs kūnas. Ši laikysena leidžia su paspirtuku judėti greičiau, nes yra mažiausias galimas kūno pasipriešinimas vėjui.
Pagrindinis patarimas, kaip išmokti tinkamai naudotis paspirtuku – kuo daugiau važinėtis. Tai leis važiuoti gerai, sklandžiai ir greitai ir tuo pačiu jaustis saugiai bei maloniai.