Jaunesniems žmonės mobilusis telefonas atrodo visiškai įprastas, kasdienis ir savaime suprantamas mūsų gyvenimo palydovas. Tačiau vos prieš penkiolika ar kiek daugiau metų taip toli gražu nebuvo. Lietuvoje pasirodė tik pirmieji mobilieji telefonai, be galo dideli, nepatogūs, prastai gaudantys ryšį, o skambutis tokiu telefonu kainuodavo ženkliai brangiau. Tuo tarpu dabar mums keista, jei telefono negalime naudoti kaip pilnavertės navigacijos, bent jau vidutinio fotoaparato, interneto naršyklės, asmeninių finansų skaičiuoklės ir dar praktiškai bet ko. Skambinimas ir trumpųjų žinučių rašymas šiais laikais ko gero yra mažų mažiausiai antraeilė telefonų funkcija. Populiarioje internetinėje parduotuvėje (https://www.b-a.eu/c1783/Mobilus-telefonai) galime matyti bene du tūkstančius skirtingų mobiliųjų telefonų mūsų pasirinkimui. Kaip tokioje gausybėje nepasiklysti tiems, kurie telefoną atsinaujina be galo retai, o pagrinde jį vis tik naudoja skambinimui? Pabandykime suprasti kartu.
Visų pirma, be jokios abejonės, reiktų iš tikrųjų apsibrėžti, kam telefoną jūs naudosite. Nors iš pirmo žvilgsnio net ir užkietėjusiems konservatoriams mobilusis telefonas yra skirtas tik skambinimui ir kartais žinučių rašymui bei skaitymui, pradėjus vardinti galima net ir paprasčiausias funkcijas, daugelis tuo susidomi. Paimkime telefono galimybe bent kiek kokybiškiau fotografuoti – nors ir neatrodo labai svarbi funkcija, tačiau kartais tikrai naudinga. Netgi daugelyje situacijų. Tad kodėl šios charakteristikos neįtraukti į norimų sąrašą? Einame toliau. Navigacija. Na, toli gražu ne visiems jos reikia, tačiau ir vyresnės kartos žmonės, tėvai ir seneliai, sužinoję, kad grybaujant naudodami telefono navigaciją tiesiog neturi galimybės pasiklysti, tikrai tuo apsidžiaugia. Nors ir visą gyvenimą jie pripratę klaidžioti po mišką net ir be kompaso, tačiau bet kokios minimalios rizikos eliminavimas yra smagu. Kas toliau? Interneto ryšys. Galimybė greitai netikėtose vietose pasitikrinti artimiausių valandų orų prognozę, kad ir vėl gi grybaujant, tikrai naudinga. Internetas praverčia ir naujausioms žinioms sužinoti bei pasižiūrėti viešojo transporto tvarkaraščius. Tad šios kelios pagrindinės funkcijos naudingos kone visiems.
Dažnas nori, jog telefono baterija laikytų kuo ilgiau. Pastaroji funkcija kone visada neigiamai koreliuoja su visomis kitomis telefono galimybėmis ir funkcijomis. Tai natūralu – kuo daugiau programų sukasi telefone, kuo didesnis jo ekranas, tuo daugiau reikia jam elektros. Yra tokių modelių, kurie būdami ir labai modernūs, galingi ir atitinkantys daugelio technologijų fanų lūkesčius dar pasižymi ir talpia, ilgai laikančia baterija. Tačiau dažniausiai jie ženkliai brangesni.
Ne paslaptis, jog nemažą dalį telefono kainos sudaro žinomas vardas bei modelio naujumas. Įdomu būna stebėti, kaip naujai išleistas modelis per metus atpinga kone dvigubai. Leidžiamas naujas modelis, brangesnis, ir jis toliau sėkmingai perkamas. Toks mobilusis telefonas paprastai neturi jokių geresnių funkcijų ar savybių, tiesiog naujumą ir kitą dizainą. Tad jei esate atsparus madoms ir visuomenės spaudimui, galite gerokai sutaupyti, tačiau vis dar turėti ne prastesnės kokybės daiktą.
Tie tūkstančiai skirtingų mobiliųjų telefonų, esančių rinkoje, skiriasi daugeliu dalykų. Be aukščiau paminėtų kelių svarbiausių, kuriomis pasižymi didžioji dalis modelių, pagrinde jie skiriasi veikimo greičiu, įvairiomis techninėmis galimybėmis, gamintojo vardu bei kokybe. Juos žmonės renkasi pagal labai individualius poreikius, pagal operacines sistemas, naudojamas konkrečių gamintojų, kartais net pagal tai, ar tas telefonas palaiko jų mėgstamiausią programėlę. Tačiau tai jau – daugiau subtilybės ir asmeniškumai.